Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości 9.11.2023 r. w Muzeum UO odbył się wykład dr hab. Mariusza Patelskiego, prof. UO z Instytutu Historii UO pt. „Jotes – II Rzeczpospolita w karykaturze”. Uzupełnieniem wykładu była wystawa karykatur Jerzego Szwajcera, pseudonim Jotes.
(Fotorelacja i film ze spotkania we wpisie TUTAJ)

Jerzy Szwajcer (13.05.1892-15.09.1967) był dziennikarzem, karykaturzystą i rysownikiem. Specjalizował się w karykaturze portretowej. Tworzył podobizny wybitnych osobistości ze świata artystycznego, politycznego, wojskowego i literackiego. Wydał ponad 200 tomów albumów z karykaturą portretową. Na wystawie zaprezentowano karykatury z tychże albumów.

Oprawa graficzna: Piotr Kasprzyk, Dział Systemów Informatycznych i Zbiorów Elektronicznych BUO