„Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie”

„Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie”. Trzon wystawy stanowi zbiór naczyń aptecznych z XIX i początku XX wieku, który został przekazany do zbiorów muzealnych.

Obok, z reguły opisanych, buteleczek szklanych różnego kształtu i wielkości przekazano porcelanowe pojemniki, w tym m.in. wazoniki apteczne, zlewki, kieliszki do płukania oka oraz łyżeczki do maści ocznych. Wystawę dopełnia kilkanaście naczyń szklanych i porcelanowych z dawnego wyposażenia apteki z początku XX w. Bogato prezentuje się kolekcja sztandów aptecznych – pojemników z doszlifowanym korkiem do przechowywania substancji leczniczych. Wśród przekazanych zbiorów są także kolby laboratoryjne, butelki apteczne, parownice oraz moździerze.

W kolekcji zabytkowych naczyń aptekarskich są także niewielkie ampułki i słoiczki szklane oraz ceramiczne. Prezentowane zabytkowe obiekty pochodzą z prywatnych zbiorów mgr farm. Katarzyny Kaniut, mgr farm. Marii Pająk oraz mgr farm. Małgorzaty Tomańskiej.