Muzeum UO zaprasza na wykład z serii Nauka w Muzeum (28.02.2024 r., godz. 11.00). Tym razem naszym prelegentem będzie dr Grzegorz Kłys z Instytutu Biologii UO. Tytuł wykładu: „Zwyczajne czy niezwyczajne. Nasze nietoperze”. Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do lotów. Od wieków wzbudzają wśród ludzi strach, na ich temat krąży wiele mitów i legend. Dr Kłys w swoim wykładzie „odczaruje” te urocze zwierzęta i pokaże nam ich prawdziwe (nie)zwyczajne oblicze.

Po wykładzie nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej „Nasze nietoperze”. Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Doktor Grzegorz Kłys w roku 2000 podjął pracę na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na etacie biologa w Zakładzie Biogeografii i Ochrony Przyrody (obecnie Zakład Biogeografii i Dydaktyki Geografii).

Pracę doktorską pod kierunkiem prof. dr. hab. Bronisława W. Wołoszyna „Czynniki mikroklimatyczne decydujące o strategii wyboru miejsca hibernacji przez nietoperze: gacki brunatne (Plecotus auritus) i nocki duże (Myotis myotis) na przykładzie Podziemi Tarnogórskich” obronił w 2003 roku, uzyskując stopień doktora nauk biologicznych.

Od 1 września 2003 roku pracuje w Katedrze Biosystematyki (obecnie Instytut Biologii) Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi badania między innymi nad systemami podziemnymi jako potencjalnym siedliskiem organizmów o różnym stopniu przystosowania, w tym zagadnieniami mikroklimatu tych systemów w miejscach hibernacji nietoperzy, a także nad zagadnieniami biogeograficznymi oraz zoogeograficznymi zachodniej części Pamiro-Ałaju.