Muzeum UO udostępnia dla zwiedzających wystawę „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… wokół De Revolutionibus Mikołaja Kopernika”. Na 14 planszach odkryjemy zachowane w polskich zbiorach egzemplarze traktatu Kopernika De revolutionibus orbium coelestium libri VI (O obrotach sfer niebieskich). Przedstawione księgi pochodzą z 12 polskich bibliotek naukowych. Pomysłodawcą wystawy jest dr Krzysztof Nierzwicki, pracownik naukowy UMK, a organizują ją: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Archiwum Państwowe w Toruniu.

Księga zawiera wykład teorii heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Kopernik rozpoczął spisywanie swojego dzieła w 1514 roku, wydane drukiem zostało dopiero w 1543. 5 marca 1616 roku dzieło Kopernika zostało wpisane do indeksu ksiąg zakazanych na prawie 200 lat.  Manuskrypt De revolutionibus orbium coelestium w 1999 roku znalazł się na liście UNESCO Pamięć Świata –  najbardziej wartościowych dla ludzkości dokumentów.

Aktualnie wystawę przeniesiono na I piętro obok Sali Senatu w tym samym budynku Collegium Maius UO. Podczas Nocy Muzeum (13 maja) będzie dostępna w holu na parterze. Następnie wróci na piętro przy Sali Senatu i będzie do dyspozycji zwiedzających do 23 czerwca.

Plakat wystawa Kopernik