Zapraszamy 14 marca o 17.00 do Muzeum UO na kolejne spotkanie z cyklu Nauka w Muzeum. Wykład pt. „Park Jurajski, King-Kong i Morlokowie – popkultura vs. biologia”  dr. Mateusza Antczaka i mgr. Jakuba Kowalskiego, pracowników Instytutu Biologii UO, zainteresuje nie tylko wielbicieli dinozaurów, ale i kinomanów.

Nasi prelegenci opowiedzą o tym, jakie są podstawowe procesy ewolucyjne i jak wpływają na wygląd i zachowanie organizmów żywych. Na ile autorzy książek, komiksów i filmów biorą je pod uwagę. Czy z biologicznego/ewolucyjnego punktu widzenia popularne fantastyczne stworzenia mogłyby istnieć? Dowiemy się także, ile prawdy o prehistorycznych stworzeniach jest w filmach z serii „Jurassic Park” („Jurassic World”).

Dr Mateusz Antczak – koordynator Zespołu Badań Paleobiologicznych Instytutu Biologii. Uczestniczy w wykopaliskach w Krasiejowie od 2010 roku. Jego badania obejmują głównie szczątki triasowych ryb i płazów, choć uczestniczył w projektach badań skamieniałości od dewonu po kredę. Interesuje się także zagadnieniami edukacji paleontologicznej. Przez sześć lat współpracował z Uniwersytetem Dziecięcym UNIKIDS w Poznaniu, Wągrowcu i Lesznie. Co roku aktywnie uczestniczy w Opolskim Festiwalu Nauki, Nocy Biologów czy (O)Polskich Dniach Paleobiologii. Miłośnik fantasy i science-fiction, a także autor opowiadań opublikowanych w licznych antologiach.

Mgr Jakub Kowalski – pracownik Instytutu Biologii. Przyrodnik i paleontolog z dwudziestoletnim doświadczeniem w pracach terenowych. Jest opiekunem Studenckich Obozów Wykopaliskowych w Krasiejowie. Głównym obiektem jego zainteresowania są fauny niewielkich kręgowców lądowych z okresu triasu oraz ewolucja ssaków i plejstoceńska megafauna. Od lat zajmuje się popularyzacją nauk przyrodniczych, w tym paleontologii. Współpracował z Uniwersytetem Dziecięcym UNIKIDS w Lublinie. Obecnie jest koordynatorem projektu Paleoweekendy i współorganizatorem (O)Polskich Dni Paleobiologii na Uniwersytecie Opolskim. Pozanaukowo: miłośnik fantastyki i komiksu.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze spotkania.