Zapraszamy na ostatni wykład organizowany w ramach XX. Opolskiego Festiwalu Nauki.

Prof. Aleksandra Pająk kierownik Katedry Literatur Słowiańskich
wygłosi w najbliższy wtorek (20.06.2023) o godz. 17.00 wykład
pt. Jan Nepomucen w (pop)kulturze Europy Środkowej.

W krajobrazie kulturowym Europy Środkowej Jan Nepomucen ma bezsprzecznie swoje miejsce i ze względu na liczne rzeźby stawiane najczęściej w pobliżu rzek i mostów jest zapewne jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych. Skomplikowana historia oplatająca losy jego kanonizacji stała się także przyczynkiem do powstania różnych reprezentacji literackich. Potencjał nepomuceńskiego świata dostrzega i eksploatuje także kultura popularna. Prezentacja dotyczyć będzie w głównej mierze powieści Legenda o języku słowackiego pisarza Pavola Rankova, w której autor dokonał rewitalizacji barokowej legendy męczennika oddającego życie w zamian na dochowanie tajemnicy spowiedzi.

Zobacz fotorelację z przebiegu spotkania