Muzeum Uniwersytetu Opolskiego wraz z Radą Naukową Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach i Fundacją Nauki i Kultury na Śląsku zapraszają na odsłonięcie popiersia Josepha von Eichendorffa, poety epoki romantyzmu.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Szczepaniak, prof. UO. Okolicznościowy wykład pt. Poezja Eichendorffa – wielowymiarowe wyzwanie dla tłumacza wygłosi dr Paweł Strózik, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Profesor dr hab. Joanna Rostropowicz przedstawi odczyt pt. Eichendorff w kulturze Śląska. Na zakończenie zapraszamy obecnych do podzielenia się refleksjami na temat tego śląskiego poety.

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach (obecnie powiat raciborski), tam też spędził dzieciństwo. Zmarł 26 listopada 1857 r. w Nysie i został pochowany obok żony na tamtejszym cmentarzu.

Jego pierwsze próby poetyckie inspirowane były przyjaźnią z poetą Ottonem Heinrichem von Loebenem (1786–1825). Bogata spuścizna Eichendorffa obejmuje: nowele, opowiadania, wiersze liryczne, satyryczne, poematy epickie, sztuki teatralne, eseje polityczne. Nowela Z życia nicponia zaliczana jest do prozatorskich arcydzieł niemieckiego romantyzmu. W dorobku pisarza znalazła się także historia Malborka (Die Wiederherstellung des Schlosses der deutschen Ordensritter zu Marienburg), którą opracował na polecenie króla Fryderyka Wilhelma IV. Jego pierwsze wiersze (Gedichte) ukazały się w 1837 r.

Uroczystość odbędzie się w czwartek 18 stycznia 2024 r. o godz. 17.00.
Serdecznie zapraszamy!

Poniżej fotorelacja z wydarzenia (fot. S. Koral) oraz materiały wideo.