Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprasza 4 grudnia 2024 r. o godz. 13.00 na spotkanie z reżyserką Teresą Kudybą poświęcone promocji jej najnowszej książki „Dawne cementownie Śląska Opolskiego”.
Wydarzenie nieprzypadkowo odbędzie się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, posadowionym na Wzgórzu Wapiennym (Kalkbergu). To dzięki skałom marglistym obficie zalegającym pod naszym miastem rozwinął się w Opolu przemysł cementowy, a wraz z nim powstała administracyjna i gospodarcza stolica Górnego Śląska przełomu XIX/XX wieku. Marka opolskiego Portland cementu jest ceniona na całym świecie.
Opowieść o dziejach cementowni opolskich poprzedzi wykład dr hab. Eleny Yazykowej, prof. UO, wyjaśniający budowę geologiczną okolic Opola, położonego na utworach okresu kredowego powstałych 90 mln lat temu – kiedy miasto było morzem.
Poniżej znajduje się fotorelacja z wydarzenia
Teresa Kudyba – realizatorka filmów i programów edukacyjnych, skierowanych przede wszystkim do młodzieży licealnej i studentów, które są autorskimi projektami: od scenariusza przez reżyserię po produkcję. Jej projektami autorskimi są m.in. filmy: „Edith Stein, śląska święta”, „Prawda ponad wszystko. Opowieść o księdzu Dzierżonie”, „Dinozaury z Krasiejowa”, „Uwaga! Tu Gliwice”, „Jerzy Grotowski. Gra z pamięcią”, „Camino Polskie”, „Edward Stachura z tego świata”, „W Solankowej Dolinie”, „Moje leczenie wodą”, „Wakacje z Chopinem”, „Opolskie białe złoto”. Autorka kilku książek, albumów, przewodników i folderów turystycznych, m.in.: „Śląskie zamki i pałace. Opolszczyzna”, „150 lat cementu w Polsce”, „Uzdrowisko Ciechocinek”, „Gogolin – 50 lat praw miejskich”, „Opolskie wędrówki krajoznawcze”, „Wędrówki krajoznawcze, powiat krapkowicki”, „Przerwany lot barwnego motyla”.
Wraz z prof. Dorotą Simonides, dr Danutą Berlińską i Romanem Hlawaczem jest inicjatorką i współredaktorką pierwszego podręcznika wiedzy regionalnej „Śląsk Opolski. Dziedzictwo i współczesność” (2005).
Autorka licznych edukacyjnych wystaw plenerowych prezentowanych w Opolu, Warszawie, Ciechocinku.
W 2014 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za promocję polskiej gospodarki.