Już w najbliższą sobotę, 16 maja br., zapraszamy na 18. Noc Muzeów pod hasłem: Halo, halo, tu Noc Muzeów!
Jesteśmy dla Was od godz. 18.00 do 23.59. Tę noc poświęciliśmy Japonii. Łączymy tradycję ze współczesnością.
Oto nasz harmonogram:
- Godz. 19.00–20.00 – „Matcha: zielony sekret Japonii – ceremoniał parzenia krok po kroku”. Chcesz się dowiedzieć, skąd pochodzi i co symbolizuje matcha? Przyjdź i zobacz. Nasz mistrz ceremonii Dominik sprawi, że poczujesz się jak w prawdziwej japońskiej herbaciarni.
- Godz. 19.30–20.30 – Zwiedzanie Wzgórza Uniwersyteckiego z przewodnikiem. Zbiórka na schodach przy posągu Jonasza Kofty.
- Godz. 20.30–21.30 – „Tanuki, Kitsune i spółka: Japonia pełna tajemnic. Opowieści o niezwykłych istotach Japonii”. To okazja do zobaczenia przedstawienia w tradycyjnym japońskim teatrze cieni. Będzie horror i wzruszenie – tylko dla osób o mocnych nerwach! Dzieci mile widziane.
Pokażemy również kilka ciekawych wystaw. Pierwsza z nich to „Tanuki, Kitsune i spółka”. Tajemnicze stworzenia z mitów i folkloru japońskiego w nowej współczesnej popkulturowej wersji.
Kolejna to ekspozycja mang i książek poświęconych kulturze japońskiej ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego.
Zobaczyć można będzie również „Józef Maksymilian Ossoliński (1754–1826) – wizjoner”, wystawę poświęconą ważnej dla polskiej kultury postaci.
W naszych salach muzealnych mogą się Państwo zapoznać z historią Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego.
Tradycyjnie zachęcamy do szukania intruza, czyli eksponatu niezwiązanego z naszym muzeum.
Zapraszamy wszystkich zafascynowanych kulturą Japonii i nie tylko.
W galerii prezentujemy fotorelację z wydarzeń