”Wzgórze Uniwersyteckie: historia i zabytki” – to wystawa, na której prezentujemy zabytkowe zdjęcia i dokumenty dotyczące Wzgórza Uniwersyteckiego.
Uniwersytet Opolski, największa wyższa uczelnia na Opolszczyźnie wśród kilkunastu obiektów architektonicznych współczesnych posiada zabytkowy gmach Collegium Maius. Budowla usytuowana na „Wzgórzu Uniwersyteckim” (165 m n. p. m. „Na Górce”) wyróżnia się pięknem architektury i jest obiektem historycznym. Odrestaurowany i uratowany przed degradacją obiekt przystosowany został do prowadzenia studiów, badań, a także działalności organizacyjno-administracyjnej. W kulturowym dziedzictwie narodowym pełni szczególnie ważną funkcję jako zabytek. W przeszłości klasztor dominikanów, następnie w czasie i po zakończeniu I i II wojny światowej szpital św. Wojciecha. Przy Collegium Maius usytuowana jest także kaplica św. Wojciecha, obiekt sakralny pochodzący z X wieku, pełniący wówczas rolę baszty obronnej wkomponowanej w mury miasta. Przestrzeń „Wzgórza Uniwersyteckiego” wokół kompleksu zabytkowych budowli wypełniają galerie dzieł i rzeźby artystycznej, posągi, tablice, kolumny, obeliski, pomniki o znaczeniu kulturowym i historycznym. Tutaj też od strony wschodniej na Wzgórzu umieszczona została druga galeria-twórców polskiej piosenki. W tym szczególnym miejscu Opola znajduje się grób i rzeźba senatora Edmunda Osmańczyka.
Na „Wzgórzu Uniwersyteckim” w Opolu koncentruje się życie naukowe i kulturowe studentów oraz mieszkańców Opola i Opolszczyzny. Tutaj tysiące turystów z kraju i z zagranicy przyjeżdżają, by zwiedzić to najpiękniejsze miejsce, na którym odratowane zabytki wpisały się w historię miasta i jego kulturę, zachowały się jako trwałe dziedzictwo narodowe.